תמ”א 38 היא תכנית מתאר ארצית שנועדה לחזק מבנים מפני חשש לרעידת אדמה ולחדש את פני העיר. תכנית תמ”א 38 מיושמת בערים רבות ברחבי הארץ, והיא קובעת כי כל מבנה שתוכנן או נבנה טרם שנת 1980 יוכל ליישם את התכנית, כיוון שבניינים שנבנו טרם שנה זו, אינם עומדים בתקני הבטיחות בעת רעידת אדמה, וחלילה במקרה של אסון המבנה יקרוס ויהיו נזקים רבים לאדם ולמבנה. תכנית זאת, מאפשרת לדיירים ליהנות ממגוון רב של הטבות מעבר לחיזוק המבנה, ולכן נראה כי תכנית זה הנה פופולרית וכולם יוצאים ממנה נשכרים, גם הדיירים גם היזמים וגם הרשויות המקומיות המקבלות שיפור פני העיר.

בואו נראה מהם שלבי ביצוע תמ”א 38

בתהליך ביצוע תמ”א 38, הדיירים מוכרים ליזמים זכות לבנות יחידות דיור נוספות על גג המבנה ובתמורה לכך הם מקבלים מגוון רב של הטבות, כגון – בניית של מרפסות שמש, תוספת חניה, שיפוץ חזיתי של המבנה, הגדלת הדירות, שיפוץ הלובי, שיפוץ התשתיות ועוד מגוון רב של הטבות שונות שסוכמו מראש עם הקבלן או הקבלן של הפרויקט. חשוב לציין כי כל הטבות אלה ניתנות בנוסף לחיזוק הבניין מפני רעידת אדמה.

הרשויות המקומיות גם הן מעוניינות לעודד את ביצוע פרויקטי תמ”א 38, כיוון שמדובר על התחדשות עירונית שנועדה לשפר את פני העיר ולכו ישנן הטבות רבות לקבלנים ויזמים המעוניינים לבצע תמ”א 38, הן מבחינת  הטבות מס, הקלות בביורוקרטיה ותהליכי תמ”א 38 וכו’. המטרה הסופית היא לאפשר לבצע את הפרויקטים בקלות רבה עד כמה שניתן וכך כל הצדדים יוצאים נשכרים בתהליך.

שלבי הוצאה לפועל של פרויקטי תמ”א 38 כרוכים בביצוע מהליכם רבים מצד הדיירים והיזם, ולכור מעורבים גופים רבים ובעלי מקצוע המלווים את הצדדים כדי להגיע להסכמים הוגנים בין הצדדים. בין בעלי המקצוע השונים ניתן למצוא עורכי דין המתמחים בתחום, מהנדסים לצורך הכנת תכניות ובחינת השטח, אדריכלים וכו’. לאחר ביצוע השלבים הראשונים שהם הקשים יותר, מתחיל חלק הבנייה עצמה שעורך לרוב כמה חודשים עד שנה ותומם הדיירים זוכים לדיור משופר יותר בעל ערך רב.

המאמר באדיבות, תיווך שקוף

הוספה למועדפים