שוק הנדל”ן חי ובועט למרות שרבות דובר על יוקר המחייה, מחירי הדיור הגבוהים והמיסים הרבים ובניהם מס כחלון שהצטרף בתחילת שנת 2017 לחבריו. למרות זאת, נראה כי רבים מתעניינים בנכסים למכירה, חלקם מעוניינים בנכס ראשון שישמש אותם בנאמנות כקורת גג ובו הם יבנו את ביתם, וחלקם מעוניינים בנכסים להבטיח את עתידם הכלכלי ולרכוש נכסים למכירה שישרתו אותם בנאמנות בטווח הארוך והקצר. רכישת נכנסים היא לא עניין מה בכך ודורשת שימת לב לפרטי פרטים, החל מאיתור הנכס, דרך בחירת נכס מניב ומתאים באופן אישי לדרישת הקונים ועד שימת לב לריביות וההלוואות הכרוכות בתהליך רכישת נכסים.

השלב בראשון – איתור נכס

בתהליך מציאת נכסים למכירה, השלב הראשון הוא קריטי, עליכם לדעת היטב מה מטרת הרכישה, האם היא נועדה לצורך השקעה, מגורים או ביצוע אקזיט. ההגדרה תאפשר לכם לגשת מוכנים לרכישה ולבדוק טוב יותר את הכדאיות של הנכסים המוצעים. את הנכסים תוכלו למצוא אצל מתווכים המחזיקים בבלעדיות נכסים רבים ובניהם מציאות רבות של נכסים להשקעה או למגורים. כמו כן, תוכלו למצוא בפורטלים שונים המרכזים מגוון נכסים למכירה, כך שבטוח תמצאו משהו שמתאים לכם.

השלב השני – בדיקת הלוואות ולקיחת משכנתא

לאחר בחירת הנכס, עליכם להתחיל עם שלב לקיחת המשכנתא על הנכס, שהיא תורה שלמה בפני עצמה, רק נציין כי מומלץ לבצע סקר שוק מעמיק בין הבנקים השונים ולבחון את ההצעות השונות מבחינת ריביות, במטרה לבחור את המסלול המשתלם לכם ביותר לצורך החזרת ההלוואה. זאת תוכלו לבצע בעזרת יועץ משכנתאות חיצוני או יועצים המעמידים לרשותם הבנקים.

השלב השלישי – בדיקת הנכס

בשלב רכישת הנכס, חשוב ביותר לבחון את מצב הנכס על ידי שמאי מקרקעין או חברות המספקות בדיקת בדק בית על מנת להבטיח לכם כי בצעתם עסקה נבונה ללא תקלות וליקויים שונים שיוכלו להוריד את ערך המבנה. הבדיקה כוללת את שלד המבנה, אישורים, בדיקת נזקי צנרת ועוד. כמו כן, בשלב זה מערבים עורך דין בתחום המקרקעין שיאפשר לכם לערוך חוזה מסודר מול הצד השני ולוודא כי הכספים יועברו אלכם בזמן והכל התנהל בצורה משפטית תקינה.

נכסים למכירה במרכז

את המושג נכסים ניתן לחלק לכמה סוגים, ישנם נכסים המתאימים להשקעה עבור משקיעים, ישנם דירות אותם רוכשים לראשונה אנשים המעוניינים לרכוש קורת גג משלהם וישנם נכסים שהם קרקעות, משרדים, חנויות, מפעלים וכו’. מהטרה בסופו של דבר לאפשר לכל מי שמעוניין ברכישת נכס לרכוש נכס המתאים לו מכל הבחינות, הן מבחינת האזור בו הנכס נמצא, גודל הנכס, התשואה שלו, העלות שלו ובכלל כל פרמטר אחר. את הנכסים ניתן למצוא במגוון תצורות, אם זה על ידי מתווכים המתמכים באיתור נכסים למכירה במרכז, אם זה על ידי פורטלים שונים המחברים בין משקיעים או בין מי שמעוניין לרכוש נכס לבין מי שמוכר, או באמצעות סוכנויות נדל”ן שונות המציעות את מרכולתם עבור משקיעים או רוכשים.

על מה חשוב לשים דגש כאשר רוכשים נכס?

עלויות סביב – יש לא מעט עלויות בעת רכישת הנכס, ולא תמיד העלות נגמרת רק בתשלום על הנכס, ולכן כדאי לקחת בחשבון סכומי כסף נוספים כמו – עלות טרחת עורך דין, שיפוץ הנכס, מיסים שונים על פי החוק, דמי תיווך, בדיקת בדק בית על הנכס וכו’.

רישומים חוקיים – פרמטר זה ידוע, אולם רבים מדלגים על שלב זה ומעוניינים לרכוש בכל מחיר נכס, במיוחד אם הוא בעלות אטרקטיבית, אולם חשוב לבחון היטב את הרישומים בטאבו, את התכניות של הנכס, האם יש בנייה חריגה, אם יש אישורים לבנייה חריגה וכו’.

השבחת הנכס – לא מעט משקיעים רוכשים נכסים על מנת להשביח אותם ובסופו של דבר למכור אותם בעלות גבוהה יותר, כאשר דבר זה נקרא בפי המונים “האקזיט הגדול” שכל יזם נדל”ן חולם. ניתן למצוא ההזדמנויות רבות של נכסים למכירה במרכז הנמצאים בשלבים של התחדשות עירונית כגון תמ”א 38 או פנוי בינוי ובכך להשביח את הנכס לאחר כמה שנים.

שיפוץ נכס להגדלת הרווחיות – ניתן לרכוש נכס במחיר אטרקטיבי ולאחר מכן לשפץ אותו מהיסוד ולהשכיר אותה בעלות גבוהה יותר ובכל להשביח את הנכס ובסופו של דבר למכור אותו בעלות גבוהה יותר ובכך להרוויח תשואה גבוהה יותר ואקזיט כעבור כמה שנים.

המאמר באדיבות, תיווך שקוף – ניהול ושיווק נכסים

הוספה למועדפים