נושא הנגישות מדובר רבות בשנים האחרונות ונראה כי במקומות ציבוריים די מיישמים את החוקים החדשים בנושא, וכיום כל גוף ציבורי מציע נגישות עבור בעלי מוגבלויות, מה שמאפשר לאנשים בעלי מוגבלויות להתנייד ביתר קלות בכל מקום ציבורי, בין אם מדובר על קניונים, מרכזים מסחריים, מוסדות ציבוריים ופרטיים וכו’.

על פי חוק הנגישות שחוקק בשנת 2010 בבנייני מגורים, חלה חובה על היזם המבצע פרויקטים בעלי 6 דירות לפחות להנגיש את השטחים המיועדים לטובת הציבור עבור בעלי מוגבלויות כגון – לובי הבניין, הכניסה לבניין, מעליות, חניות וכו’. יחד עם זאת, יזמים אינם מחויבים להנגיש את פנים הבית עבור דיירי הבניין, ולכן יש צורך לבצע זאת בעזרת חברת שיפוצים המתמחה בהנגשת פנים הדירות על ידי בעלי מקצוע מומחים בהתאם לצרכים האישיים המשתנים מדייר לדייר ועל פי סוג המוגבלות שלו.

תקנות נגישות המחויבות בפרויקט מגורים על ידי היזם

  • דרך נגישה המובילה אל הכניסה הראשית של הבניין המיועדת עבור אנשים היושבים על כיסא גלגלים.
  • גישה נוחה בחניה והדרך מהחניה לבניין צריכה להיות נגישה עבור בעלי מוגבלויות המתניידים עם כיסא גלגלים, כאשר יש למצוא את דרך הגישה המהירה ביותר.
  • אמצעי בטיחות במדרגות – על היזם להתקין מאחז יד למדרגות, משטחי אזהרה לפני מדרגות ומעקה אחיזה בצידי המדרגות.
  • תיבת דואר נגישה- על היזם לבנות תיבות דואר שתעמוד לרשות דיירים עם מוגבלות, כלומר עם גישה מהירה ללקיחת הדואר ופתיחת התיבה.

הנגשת בית פרטי או בית בבניין מגורים

כאשר מדברים על הנגשת פנים הבית, מדובר בעניין אחר לחלוטין, כיוון שהיזם מבחינת החוק אינו מחויב להנגיש את פנים הדירות, ולכן על דיירי הבית לדאוג מראש להנגיש את פנים הבית בכל החדרים הפנימיים כדי לאפשר לאנשים בעלי מוגבלויות להתנייד בצורה נוחה יותר בביתם, כאשר בכל חדר בבית עליהם להתנייד בצורה נוחה. ישנם סוגים שונים של מתקנים אותם ניתן להרכיב בפנים הבית עבור אנשים בעלי מוגבלויות כגון מעלון המאפשר לעלות אדם בגרם המדרגות בצורה נוחה, אולם מדובר בפתרון יקר יחסית, ולכן על ידי התקנת כמה אלמנטים בסיסיים ניתן להקל על בעלי מוגבלויות את ההתניידות בביתם.

אביזרים להתקנה בפנים הבית לצורך התניידות קלה עבור בעלי מוגבלויות

מאחז יד למדרגות – מאחזים אלה הם נהדרים עבור אנשים המתקשים לעלות במדרגות, במיוחד כאשר מדובר על דירות גג או פנטהאוז, שאז חדרי השינה לרוב נמצאים בקומה העליונה. על ידי אחיזה במאחז יד הם יוכלו לעלות ביתר קלות לקומה העליונה מבלי להיות תלויים במטפל או בדיירי הבית.

מעקות – ישנם סוגים שונים של מעקות, כאשר הפופולריות ביותר הן מעקות נירוסטה ומעקות אלומיניום הנחשבות כיום לחזקות והיציבות ביותר. את המעקות הללו ניתן להתקין בחדרי מדרגות לצורך אחיזה טובה יותר, בחדרי השירותים לצורך קימה מהאסלה, בחדר האמבטיה לצורך אחיזה בעת הרחצה, בחדר השינה לצורך קימה מהירה יותר ואפילו במטבח לצורך הישענות בעת קימה מכיסה הגלגלים. למעשה, את המעקות ניתן להתקין בכל מקום רצוי לצורך בטיחות.

הרחבת פתחי הדלת – כסאות גלגלים הם לרוב רחבים יותר ולא תמיד נכנסים בפתחי דלת סטנדרטים, ולכן פעמים רבות נדרשת הרחבה של פתחי הדלת על מנת לאפשר לאנשים היושבים על כסאות גלגלים להיכנס בפתח ביתם ולחדרים הפנימיים בבית. לצורך כך נשרד להרחיב את הפתחים על ידי שבירת הקירות ובניית משקוף רחב יותר ודלת כניסה רחבה יותר. את עבודה זאת ניתן לבצע על ידי שיפוצניקים מיומנים שיוכלו להתאים את הרוחב על פי הכיסא.

ראה עוד מאמרים בתחומים:

דירות למכירה במרכז

דירות להשכרה במרכז

הוספה למועדפים